Zaświadczenie o dochodach Holandia

Zaświadczenie UE/WE – do czego jest potrzebne i jak je uzyskać?

Zaświadczenie o dochodach UE/WE jest dokumentem wymaganym przez holenderski urząd skarbowy przy rozliczaniu się z podatków przez podatników zagranicznych, a dokładniej takich, których centrum życiowe znajduje się w innym kraju niż Holandia. Jest do formularz zawierający informacje o dochodach uzyskanych poza Niderlandami i stanowi podstawę do ustalenia przez urzędy statusu podatkowego płatnika, należnych ulg i wyliczenia podstawy opodatkowania.

Czy zaświadczenia o dochodach będę potrzebował za każdym razem kiedy rozliczam się z podatku w Holandii?

Kiedy rozliczasz się z podatku na zasadach dla podatników zagranicznych kwalifikujących się do ulg w Holandii, oraz spełniasz następujące warunki:

  • twoje miejsce zamieszkania do celów podatkowych i centrum życiowe znajduje się w Polsce,
  • co najmniej 90% twoich dochodów podlega opodatkowaniu w Holandii

Za każdym razem będziesz potrzebował zaświadczenia o dochodach przy składaniu deklaracji podatkowej w Holandii. Nawet jeśli w danym roku rozliczeniowym meldowałeś się na terenie Niderlandów, ale też w tym samym okresie wymeldowałeś.

Jak zdobyć Zaświadczenie UE/WE i kiedy składać wniosek o jego wydanie?

Druk zaświadczenia dla bieżącego okresu rozliczeniowego jest publikowany co roku 1 marca przez Belastingdienst. Zawiera unikalny kod kreskowy, który jest używany do elektronicznej weryfikacji dokumentu, dlatego ważne jest aby był poprawnie wydrukowany. Nie można też przerabiać w żaden sposób formularza, np. poprzez zmianę roku czy kreślenie danych. Niepoprawne zaświadczenie zostanie przez urząd odrzucone i trzeba będzie ponownie wnioskować o wydanie nowego.

Złożyć wniosek o wydanie Zaświadczenia UE/WE możesz w dowolnym czasie po rozliczeniu się ze wszystkich dochodów w polskim urzędzie skarbowym za dany rok podatkowy. W tym celu musisz rozliczyć się na PIT36/ZG, nawet jeśli poza Holandią nie miałeś innych dochodów w tym czasie. Wówczas wypełniasz tylko załącznik ZG „zagranica” wykazując tylko te z zagranicy. Po przyjęciu przez urząd deklaracji, możesz zawnioskować o wydanie zaświadczenia o dochodach w następujących krokach:

Wypełnij swoje dane osobowe na drukach wniosku i zaświadczenia, które możesz znaleźć tutaj

Formularze należy wypełniać pismem drukowanym. Pamiętaj o wpisaniu swojego nr BSN na odwrocie zaświadczenia, w lewym górnym rogu. Numer ten znajdziesz na swojej karcie podatkowej Jaaropgave/Jaaropgaafe

Wpisz również poprawny urząd skarbowy na wniosku, czyli ten do którego składałeś deklaracje podatkowa PIT36/ZG i pamiętaj o zaznaczeniu sposobu odbioru zaświadczenia, który będzie Ci najbardziej odpowiadał. Jeśli wybierzesz opcję wysłania dokumentu pocztą, urząd wyśle list polecony imienny na adres który wskażesz, chyba że w danym roku miałeś zarejestrowaną działalność gospodarczą (bądź ją zawieszoną), wtedy korespondencja zostanie wysłana na adres na jaki została ona zarejestrowana. Do odbioru zaświadczenia przez pełnomocnika będziesz musiał dołączyć odpowiednie pełnomocnictwo (PPS-1).

Następnie konieczne będzie uiszczenie opaty skarbowej w wysokości 17 zł za wydanie Zaświadczenia UE/WE. Zapłacić możesz w Urzędzie Miasta lub Gminy na terenie którego mieści się Twój urząd skarbowy, na poczcie lub przelewem. Konto bankowe przeznaczone do opłat skarbowych znajdziesz na stronie internetowej swojego Urzędu Miasta/Gminy. Wykonując przelew jako odbiorcę również wpisz Urząd Miasta a w tytule np.: opłata za wydanie Zaświadczenia o dochodach UE/WE. Pamiętaj też, że kwota 17 zł dotyczy tylko jednego formularza, więc jeśli wnioskujesz jednocześnie o zaświadczenia z kilku lat, należy opłacić każde z nich. Dodatkowo, chcąc upoważnić do odbioru dokumentu kogoś, kto nie jest najbliższą rodziną (np. mąż, żona, dziecko, rodzic,rodzeństwo) zapłacić musisz również za pełnomocnictwo (także 17 zł). Koniecznie zachowaj też (lub wygeneruj) potwierdzenie opłaty skarbowej, żeby dołączyć je do pozostałych dokumentów przy składaniu wniosku. 

Komplet dokumentów trzeba teraz dostarczyć do odpowiedniego urzędu skarbowego.Wniosek, druk zaświadczenia i potwierdzenie opłaty skarbowej możesz złożyć osobiście w swoim urzędzie albo wysłać je za pomocą poczty (list zaadresuj bezpośrednio do urzędu). Wybierając pierwszą opcją pamiętaj o umówieniu wizyty, np. za pośrednictwem strony: https://wizyta.podatki.gov.pl/, wypełniając formularz zgłoszeniowy, w drugiej zakładce zaznacz – zaświadczenia do zagranicznego organu podatkowego.

Możesz również zawnioskować o wydanie zaświadczenia o dochodach za pośrednictwem portalu e-PUAP lub e-Urząd Skarbowy. Będziesz jednak do tego potrzebował profilu zaufanego lub elektronicznego podpisu. Zwróć też uwagę, żeby wybrać opcję odbioru pisma w formie papierowej i załączyć wszystkie niezbędne dokumenty. Zaświadczenie UE/WE będzie uznane przez holenderski urząd tylko w oryginalnej papierowej formie, żaden inny druk nie będzie honorowany.

Ile czasu potrwa wydanie zaświadczenia ?

Zasadniczo urząd ma 7 dni na wydanie tego dokumentu, ale jeśli Twoje zeznanie podatkowe jest poprawne i umówisz wizytę placówce, powinieneś otrzymać go od razu na miejscu. Inaczej sprawa będzie wyglądała przy wysyłce listownej, tutaj trzeba dodać czas obsługi korespondencji, więc cały proces może potrwać nawet ponad 2 tygodnie. W dodatku, jeśli Twoja deklaracja podatkowa z danego roku będzie zawierała jakieś nieprawidłowości, zamiast zaświadczenia o dochodach otrzymasz pismo z taką informacją. Wtedy trzeba będzie najpierw dokonać korekty rozliczenia i dopiero po niej kolejny raz zawnioskować o wydanie Zaświadczenia UE/WE.

Czy zaświadczenie o dochodach do zagranicznego organu podatkowego ma termin ważności?

Nie, ten dokument wydawany jest bezterminowo, ale należy pamiętać, że i tak jego użyteczność sięga do 5 lat wstecz, kiedy można składać deklaracje podatkowe w Holandii. Warunkiem jest jednak poprawność rozliczenia w Polsce, jeżeli będzie wymagało ono korekty, w takiej sytuacji konieczne będzie też zdobycie nowego zaświadczenia.

Zaświadczenie o dochodach Holandia

UDOSTĘPNIJ

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków