Zasiłek wychowawczy Elterngeld

Jest przyznawany między innymi, kiedy przed urodzeniem dziecka matka nie pracowała w Niemczech, a jej partner w nich pracuje. Wtedy rodzice dziecka mogą się ubiegać o zasiłek wychowawczy.

Prawo do tego świadczenia mają ojcowie i matki, którzy po narodzinach dziecka przestają pracować i decydują się na opiekę nad dzieckiem. Prawo do zasiłku Elterngeld nabywa się z dniem urodzenia dziecka. Może być on wypłacany maksymalnie do 14 miesiąca życia dziecka. Wniosek należy złożyć jak najszybciej po urodzeniu dziecka, gdyż z upływem 3 miesiąca życia dziecka, skraca się okres wypłacania zasiłku. Prawo do zasiłku Elterngeld mają rodzice, którzy spełniają następujące warunki:

– jedno z nich sprawuje opiekę nad dzieckiem, rezygnując przy tym z pracy bądź ograniczając czas pracy do maksymalnie 30 godzin tygodniowo

– są zameldowani wspólnie z dzieckiem,

– jedno z nich jest na stałe zameldowane w Niemczech.

Wysokość zasiłku uzależniona jest od utraconego dochodu osoby decydującej się na opiekę nad dzieckiem. Przy obliczaniu wysokości należnego zasiłku bierze się pod uwagę wysokość dochodów netto z ostatnich 12 miesięcy przed narodzinami dziecka. Minimalna wysokość świadczenia wynosi 300 Euro miesięcznie, a maksymalna 1800 euro miesięcznie. Prawo do zasiłku mają nawet osoby, które przed narodzinami dziecka nie były aktywne zawodowo.

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.