Praca za granicą – na co zwrócić uwagę przed wyjazdem?

Okładka poradnika \"Praca za granicą: Porady i Wskazówki\" przedstawia portret radosnej młodej kobiety ciągnącej dużą, czarną walizkę na kółkach. Kobieta stoi na peronie dworca kolejowego, a w tle widać rozmazane sylwetki ludzi i pociąg. Dynamika postaci w połączeniu z rozmytym tłem oddają uczucie ekscytacji i oczekiwania na wyjazd do pracy za granicą. Dla wielu Polaków praca za granicą jest ostatecznością, opuszczenie znajomych, rodziny na kilka miesięcy jest czymś, czego wolelibyśmy uniknąć jednak czasami nie mamy wyboru. Aby zapewnić godny byt sobie i rodzinie czasami nie pozostaje nam nic jak wyjazd za granicę. Jednak nie jest on taki prosty jak się wydaje. Jak zaplanować nasz wyjazd? Od czego zacząć? Jaki kraj wybrać? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.

Wyjazd za granicę – od czego zacząć?

Na samym początku musimy zastanowić się nad krajem, do którego wyemigrujemy. Wybór kraju najlepiej uzależnić od naszych umiejętności językowych. Jeśli biegle posługujemy się angielskim to oczywiście najlepszym wyborem będą kraje anglojęzyczne. Aktualnie praca za granicą nie jest już tak łatwa do znalezienia, jak kiedyś. Teraz zagraniczni pracodawcy wymagają dobrej znajomości ich ojczystego języka. Kolejną kwestią jest nasza rodzina. Musimy dokładnie przemyśleć to czy wyjeżdżamy sami, czy z naszą rodziną. Jeśli z rodziną to sprawa staje się bardziej skomplikowana. Musimy uwzględnić to czy nasz małżonek/małżonka bezproblemowo znajdzie zatrudnienie a co więcej, czy będziemy mieli możliwość posłania dzieci do szkoły. Warto się zastanowić również na tym czy nasza praca za granicą.

Zdjęcie przedstawia rozległe pola uprawne porośnięte krzewami truskawek. Widoczne są rzędy roślin z czerwonymi owocami. Fotografia nawiązuje do tematu pracy przy zbiorach za granicą, np. zbiorów owoców miękkich w krajach Europy Zachodniej.
Nawet gdy wiesz, że wyjeżdżasz za pracą na krótko – np. do Holandii na zbiór truskawek – zaplanuj to szczegółowo.
Nie daj się zaskoczyć.

Planowanie naszego wyjazdu

Jeśli wybraliśmy już kraj, w którym mamy zamiar pracować to następnym krokiem będzie wybór transportu oraz mieszkania. Jeśli nasz wyjazd planujemy parę miesięcy przed to warto jest zastanowić się nad podróżą samolotem. Zamówienie biletu z kilku miesięcznym wyprzedzeniem skutkuje tym, że bilety te czasami są tańsze od autokarowych. W przypadku mieszkania warto porozmawiać z naszym pracodawcą. Często to właśnie on jest nam w stanie znaleźć tanie mieszkanie w godnych warunkach. Każdy wyjazd wiąże się z kosztami – w tym przypadku też tak jest. Nie możemy liczyć na to, że od razu jak przyjedziemy to szef da nam zaliczkę. Warto jest zabrać ze sobą pieniądze, choćby na samo wyżywienie oraz opłacenie mieszkania. Praca za granicą dla wielu osób często jest ostatecznością jednak w przypadku młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze założonej rodziny sposobem na zarobienie większej sumy pieniędzy. Jednak w obu przypadkach należy bardzo dokładnie zaplanować swój wyjazd, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.

Pracujesz już za granicą?
Pamiętaj o tym, że przysługuję Ci zwrot podatku. Nasza firma może Ci pomóc odzyskać go sprawnie i szybko – nawet gdy nie posiadasz wszystkich dokumentów.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.