Praca za granicą – na co zwrócić uwagę przed wyjazdem?

Praca za granicą: Porady i WskazówkiDla wielu Polaków praca za granicą jest ostatecznością, opuszczenie znajomych, rodziny na kilka miesięcy jest czymś czego wolelibyśmy uniknąć jednak czasami nie mamy wyboru. Aby zapewnić godny byt sobie i rodzinie czasami nie pozostaje nam nic jak wyjazd za granicę. Jednak nie jest on taki prosty jak się wydaje. Jak zaplanować nasz wyjazd? Od czego zacząć? Jaki kraj wybrać? Na te wszystkie pytania odpowiemy w tym artykule.

Wyjazd za granicę – od czego zacząć?

Na samym początku musimy zastanowić się nad krajem, do którego wyemigrujemy. Wybór kraju najlepiej uzależnić od naszych umiejętności językowych. Jeśli biegle posługujemy się angielskim to oczywiście najlepszym wyborem będą kraje anglojęzyczne. Aktualnie praca za granicą nie jest już tak łatwa do znalezienia jak kiedyś. Teraz zagraniczni pracodawcy wymagają dobrej znajomości ich ojczystego języka. Kolejną kwestią jest nasza rodzina. Musimy dokładnie przemyśleć to czy wyjeżdżamy sami czy z naszą rodziną. Jeśli z rodziną to sprawa staje się bardziej skomplikowana. Musimy uwzględnić to czy nasz małżonek/małżonka bezproblemowo znajdzie zatrudnienie a co więcej czy będziemy mieli możliwość posłania dzieci do szkoły. Warto się zastanowić również na tym czy nasza praca za granicą.

Praca za granicą: Truskawki Holandia
Nawet gdy wiesz, że wyjeżdżasz za pracą na krótko – np. do Holandii na zbiór truskawek – zaplanuj to szczegółowo.
Nie daj się zaskoczyć.

Planowanie naszego wyjazdu

Jeśli wybraliśmy już kraj, w którym mamy zamiar pracować to następnym krokiem będzie wybór transportu oraz mieszkania. Jeśli nasz wyjazd planujemy parę miesięcy przed to warto jest zastanowić się nad podróżą samolotem. Zamówienie biletu z kilku miesięcznym wyprzedzeniem skutkuje tym, że bilety te czasami są tańsze od autokarowych. W przypadku mieszkania warto porozmawiać z naszym pracodawcą. Często to właśnie on jest nam wstanie znaleźć tanie mieszkanie w godnych warunkach. Każdy wyjazd wiąże się z kosztami – w tym przypadku też tak jest. Nie możemy liczyć na to, że od razu jak przyjedziemy to szef da nam zaliczkę. Warto jest zabrać ze sobą pieniądze, choćby na same wyżywienie oraz opłacenie mieszkania. Praca za granicą dla wielu osób często jest ostatecznością jednak w przypadku młodych ludzi, którzy nie mają jeszcze założonej rodziny sposobem na zarobienie większej sumy pieniędzy. Jednak w obu przypadkach należy bardzo dokładnie zaplanować swój wyjazd, by zaoszczędzić sobie niepotrzebnych nerwów.

Pracujesz już za granicą?
Pamiętaj o tym, że przysługuję Ci zwrot podatku. Nasza firma może Ci pomóc odzyskać go sprawnie i szybko – nawet gdy nie posiadasz wszystkich dokumentów.

UDOSTĘPNIJ

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Archiwa
Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.