Feriepenger – świadczenie urlopowe w Norwegii

Norwegia - Feriepenger, czyli świadczenie urlopoweNa świadczenie urlopowe w Norwegii (feriepenger) zapracowuje się w roku poprzedzającym rok wypłaty świadczenia (rok urlopowy). Wysokość feriepenger określa się jako pewien procent podstawy. Podstawę stanowi dochód całkowity pracownika z zeszłego roku, z pewnymi zastrzeżeniami, do podstawy nie liczą się np. refundowane przez pracodawcę koszty dojazdów, podróży, wypłacone diety w delegacji ani zeszłoroczne feriepenger. Wliczają się za to np. wypłacone bonusy. Pracownicy w wieku do 60. roku życia muszą otrzymać feriepenger w wysokości minimum 10,2 procent podstawy. Świadczenia urlopowe wypłacane są zazwyczaj w czerwcu.

Feriepenge jest opodatkowane tak samo jak inny dochód uzyskany przez pracownika. Zwyczajowo jednak pracodawca odprowadza wyższe zaliczki na podatek dochodowy przez 10 miesięcy w roku, a w zamian za to w miesiącu, w którym wypłaca się feriepenger nie odprowadzana jest zaliczka na podatek, a w grudniu odprowadzana jest zaliczka o połowę niższa.

Tagi:

2 komentarze

 • Jacek napisał(a):

  Pracowałem 6 miesięcy w Norwegii w 2017 roku i niezamiezam wracać na przyszły rok czy pracodawca zobowiązany jest mi wypłacić feripenge z ostatnią wypłatą

  • KDF Podatki napisał(a):

   Feriepenger, czyli wynagrodzenie urlopowe w Norwegii zazwyczaj wypłacane jest w roku następującym po tym, w którym zostało wypracowane przed planowanym urlopem pracownika. Z reguły świadczenie urlopowe w Norwegii wypłacane jest w czerwcu, czyli wówczas, kiedy zaczyna się sezon urlopowy.
   W przypadku zakończenia pracy całość wypracowanych przez pracownika feriepenger powinna zostać wypłacona z ostatnią pensją.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

 
MENU

KDF-Podatki Zwrot Podatku z Zagranicy