Feriepenger – świadczenie urlopowe w Norwegii

Norwegia - Feriepenger, czyli świadczenie urlopoweNa świadczenie urlopowe w Norwegii (feriepenger) zapracowuje się w roku poprzedzającym rok wypłaty świadczenia (rok urlopowy). Wysokość feriepenger określa się jako pewien procent podstawy. Podstawę stanowi dochód całkowity pracownika z zeszłego roku, z pewnymi zastrzeżeniami, do podstawy nie liczą się np. refundowane przez pracodawcę koszty dojazdów, podróży, wypłacone diety w delegacji ani zeszłoroczne feriepenger. Wliczają się za to np. wypłacone bonusy. Pracownicy w wieku do 60. roku życia muszą otrzymać feriepenger w wysokości minimum 10,2 procent podstawy. Świadczenia urlopowe wypłacane są zazwyczaj w czerwcu.

Feriepenge jest opodatkowane tak samo jak inny dochód uzyskany przez pracownika. Zwyczajowo jednak pracodawca odprowadza wyższe zaliczki na podatek dochodowy przez 10 miesięcy w roku, a w zamian za to w miesiącu, w którym wypłaca się feriepenger nie odprowadzana jest zaliczka na podatek, a w grudniu odprowadzana jest zaliczka o połowę niższa.

Tagi:

4 komentarze

 • Jacek pisze:

  Pracowałem 6 miesięcy w Norwegii w 2017 roku i niezamiezam wracać na przyszły rok czy pracodawca zobowiązany jest mi wypłacić feripenge z ostatnią wypłatą

  • KDF Podatki pisze:

   Feriepenger, czyli wynagrodzenie urlopowe w Norwegii zazwyczaj wypłacane jest w roku następującym po tym, w którym zostało wypracowane przed planowanym urlopem pracownika. Z reguły świadczenie urlopowe w Norwegii wypłacane jest w czerwcu, czyli wówczas, kiedy zaczyna się sezon urlopowy.
   W przypadku zakończenia pracy całość wypracowanych przez pracownika feriepenger powinna zostać wypłacona z ostatnią pensją.

 • Andzia pisze:

  Pracowałam w 2017 roku w Norwegii przez 3 miesiące. Zapewne feriepenger otrzymam w czerwcu tego roku i będzie to jedyny dochód z Norwegii osiągnięty w 2018. Czy w 2019 roku norweski urząd skarbowy wypełni za mnie zeznanie podatkowe za 2018 i prześle do akceptacji czy będę musiała złożyć zeznanie i zapłacić podatek sama???

  • KDF Podatki pisze:

   Feriepenge to inaczej świadczenie urlopowe, które przysługuje każdej osobie pracującej legalnie w Norwegii. Wynagrodzenie to zazwyczaj wypłacane jest w roku następującym po tym, w którym zostało wypracowane przed planowanym urlopem pracownika. Z reguły wypłacane jest w czerwcu, czyli wówczas, kiedy zaczyna się sezon urlopowy. W przypadku zakończenia pracy całość wypracowanych przez pracownika feriepenger powinna zostać wypłacona z ostatnią wypłatą wynagrodzenia.

   Feriepenger wypłacane są bez potrącenia zaliczki na podatek dochodowy. W rozliczeniu rocznym do podstawy opodatkowania wlicza się zarówno dochód z danego roku, jak i wypłacone w danym roku feriepenger. Zaliczka na podatek dochodowy jest dlatego trochę wyższa, aby zawarł się w niej m.in. podatek należny od feriepenger.

   Jeśli wypłata feriepenger następuje w tym samym roku, w którym zostały wypracowane świadczenia urlopowe , tj. w przypadku rozwiązania umowy, odciąga się od nich zaliczkę na podatek dochodowy wg. karty podatkowej.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Call Now Button
MENU

KDF-Podatki Zwrot Podatku z Zagranicy