Jaki jest okres oczekiwania na opracowanie rozliczenia podatkowego przez niemiecki fiskus?

Niemcy - ile czeka się na decyzję urzędu skarbowego?

Składając deklarację do niemieckiego urzędu podatkowego warto jest poznać, jaki jest przybliżony czas oczekiwania na zwrot.

Często dzwoniąc do urzędu możemy usłyszeć, że okres oczekiwania na opracowanie zwrotu podatku z Niemiec wynosi w poszczególnych urzędach od 5 tygodni do 6 miesięcy a w przypadkach wymagających weryfikacji – nawet dłużej.

Od czego to zależy?

Na szybkość opracowania deklaracji ma wpływ wiele czynników od takich jak: wpływ dokumentu do niemieckiego Urzędu Skarbowego, kolejność, przez właściwe skompletowanie, gotowość urzędu do przerabiania dokumentów, czyli między innymi aktualizacja oprogramowania, na którym pracują urzędnicy, po literę naszego nazwiska. Warto pamiętać, że urzędnicy opracowują deklaracje w kolejności ich wpływów do urzędu. W okresach większej fali rozliczeń, która przypada na kwiecień – maj – czerwiec – lipiec okres ten wydłuża się nawet dwukrotnie, gdyż liczba wpływających deklaracji przekracza możliwości zatrudnionych urzędników skarbowych.

Kierując się szybkością wydanej decyzji najlepszym okresem na składanie deklaracji jest jesień.

Zdarzyć się może także że mino braku kolejki w urzędzie nasza deklaracja „utknie” ze względu na braki w dokumentacji, wątpliwości urzędników, lub też brakujące zeznania elektronice pracodawców. W takich przypadkach urząd wysyła zapytania i prośby o uzupełnienia w złożonych dokumentach. Im szybciej braki zostaną uzupełnione, tym szybciej możemy spodziewać się oczekiwanego zwrotu.

Bardzo ważnym czynnikiem jest także miejsce, do którego została nasza deklaracja przesłana i sposób jego funkcjonowania. Wielkość miasta i ilość przypisanych do niego podatników decyduje w znacznym stopniu o okresie oczekiwania. Nazwiska na K, M, S, W dominują w niemieckich aktach więc osoby, których nazwiska zaczynają się na tę literę mogą dłużej czekać na decyzję. W każdym przypadku zalecana jest jednak cierpliwość.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.