Zwrot podatku Niemcy 2020 – coraz mniej czasu ?

Zwrot podatku z Niemiec za rok 2020 tylko do końca grudnia 2024.

Każda osoba realizująca legalną pracę na terenie Niemiec ma możliwość uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku. Możemy się ubiegać o niego maksymalnie do 4 lat od ostatniego roku podatkowego. Warto zrobić to jak najszybciej, ponieważ czas na rozliczenie podatkowe w Niemczech za rok 2020 mija już pod koniec grudnia 2024 roku.

Zwrot nadpłaconego podatku za rok pracy w Niemczech przebiega jednak dość długo. Urzędy skarbowe w Niemczech realizują wszelkie zwroty minimalnie w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli zaś chodzi o praktykę, nie ma ustalonego terminu, w którym urząd skarbowy musi zrealizować nam finalnie przelew. Dlatego warto podjąć jak najszybciej temat zwrotu podatku, aby odzyskać nadpłacony podatek.

Co jest potrzebne do uzyskania zwrotu nadpłaconego podatku z Niemiec ?

Urząd Niemiecki dokładnie bada sprawy związane ze zwrotami nadpłaconych podatków. Dlatego też wymaga od nas szeregu dokumentów, który musimy dostarczyć podczas ubiegania się o zwrot podatku. Są to dokumenty takie jak:

– Karta podatkowa Besondere Lohnsteuerbescheinigung lub Abrechnung – dokumenty także wydawane przez pracodawcę

– Zaświadczenia o dochodach podatnika EU/EWR oraz przy rozliczeniu z małżeńskim również zaświadczenia o dochodach EU/EWR współmałżonka z polskiego Urzędu Skarbowego

– Dokumenty poświadczające prawo do zastosowania ulg

– Rejestry budów w przypadku pracowników oddelegowanych

Dodatkowo jesteśmy zobligowani do wypełnienia niemieckich formularzy podatkowych. Oprócz nich warto zadbać o kopie zameldowania w Niemczech, kopii umowy najmu w Niemczech wraz z potwierdzeniem zapłaty czynszu, zestawienie podróży do Polski, zaświadczenie o stanie rodzinnym, a także inne dokumenty, które uwiarygodnią okres pobytu w Niemczech, a także wskażą zasadność stosowania należnych nam ulg podatkowych.

Czego jeszcze możemy spodziewać się po urzędzie skarbowym w Niemczech?

Jako iż urzędy skarbowe w tym kraju podchodzą bardzo skrupulatnie do swoich zadań, możemy spodziewać się tego, że Finanzamt będzie chciał zweryfikować nasze zeznanie i zażąda przedstawienia stosownych dokumentów uprawniających do zastosowanych ulg podatkowych. Zawsze należy zachować kopie dokumentów, na podstawie których zostało sporządzone zeznanie.

Sama wysokość otrzymanego zwrotu podatku zależna jest od tego, ile zarabialiśmy w Niemczech, oraz wysokości odprowadzonych zaliczek na podatek. Jeżeli zarobiliśmy w kwocie wolnej od podatku zazwyczaj otrzymamy 100% pobranych zaliczek. Po przekroczeniu kwoty wolnej naliczane są wyższe podatki, natomiast przy zastosowaniu ulg, możemy również liczyć na zwrot podatku.

 

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.