Zagraniczne podróże służbowe – mini kompendium

Pracując w większej korporacji jednym z naszych zadań mogą być zagraniczne podróże służbowe, na które jesteśmy zobligowani się zgodzić, jeśli było ujęte to w naszej umowie o pracę. Jak wiadomo podróż za granicę wiąże się ze sporymi kosztami, które obowiązek ma pokryć nasz pracodawca. W tym artykule opiszemy jakie zwroty kosztów przysługują pracownikowi z racji delegacji służbowej.

Delegacja służbowa – podstawowe informacje

Na samym początku pracodawca zobligowany jest do wystawienia nam dokumentu o nazwie Polecenie Wyjazdu Służbowego – to właśnie na jego podstawie będzie rozliczać się z nami pracodawca. Dokument ten zawiera wszystkie podstawowe informacje na temat naszego wyjazdu. Cel, w jakim odbywamy podróż, miejscowość, do jakiej zostaliśmy oddelegowani, termin wyjazdu, jak i przyjazdu oraz co najważniejsze rodzaj środka transportu, jakim będziemy się poruszać.

Wszystkie nasze zagraniczne podróże służbowe powinny się odbywać na zasadzie tego pisma aby potem nie było żadnego problemu z rozliczeniem.

To właśnie ono daje nam podstawę do diet, które przysługują na każdy wyjazd służbowy. Wysokość diety zależy również od tego, do jakiego państwa zostaliśmy oddelegowani.

Na zagraniczne podróże służbowe przysługują nam dwa rodzaje diety:

  • dieta na całodniowe wyżywienie
  • maksymalna kwota, jaka przysługuje nam na nocleg

Ich wysokość zależy oczywiście od państwa, do jakiego musimy się udać. Każdy nasz posiłek bądź nocleg podczas całej podróży musi być udokumentowany np. poprzez faktury. W przypadku Niemiec przysługuje nam 45 euro diety na posiłki oraz 120 euro na noclegi. Jeśli chodzi o Wielką Brytanie to na hotele możemy wydać do 150 funtów natomiast na jedzenie do 40 funtów. W Stanach Zjednoczonych kwota na noclegi jest uzależniona od miast, w których będziemy przebywać natomiast dieta wynosi 60 dolarów.

Zwrot Podatku z delegacji służbowych

Diety, które przysługują pracownikowi są zwolnione z podatku, ale tylko do wyznaczonych przez państwo kwot. W Polsce przysługuje dieta w wysokości 30 zł na dobę i jest ona wolna od podatku. Połowa tej kwoty obowiązuje, wtedy gdy wyjazd służbowy pracownika trwa od 8 – 12 godzin. Kwota diety w Polsce została podniesiona z 23 zł do 30 zł w marcu 2016 roku.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.