Numer Identyfikacji Podatkowej a Numer Identyfikacyjny

Zdjęcie przedstawia ekran komputera, na którym widoczny jest fragment wniosku o nadanie numeru identyfikacji podatkowej (Identifikationsnummer) w Niemczech. Widać pola formularza do wypełnienia dotyczące danych osobowych wnioskodawcy. Fotografia ilustruje artykuł na blogu KDF Podatki omawiający różnice między niemieckimi numerami identyfikacji podatkowej. Wiele ludzi wykonując rozliczenie podatkowe w Niemczech popełnia ciągle ten sam błąd – myli Numer Identyfikacji Podatkowej (die Steuernummer) z Numerem Identyfikacyjnym (die Identifikationsnummer). Często pomyłki te skutkują po prostu źle wypełnionymi dokumentami co jak wiadomo uniemożliwia nam załatwienie pożądanej sprawy. Numery te są używane podczas rozliczenia z podatku z Niemiec, jaki i korespondencji z Urzędem Skarbowym. W tym artykule ukażemy ich charakterystyczne cechy tak, aby już nigdy nie dochodziło do pomyłek.

Die Identifikationsnummer (numer identyfikacyjny) – podstawowe informacje

Można powiedzieć, że ten numer jest odpowiedzią naszego numeru PESEL. Zostaje on przydzielany każdemu obywatelowi Niemiec wraz z urodzeniem. Wszystkie numery identyfikacyjne przechowuje Centralny Urząd Podatkowy. Do tego numeru przypisane są wszystkie ważne informacje o nas. Gdzie jesteśmy zameldowani (w razie zmiany meldunku informacje aktualizuje (das Einwohnermeldeamt)). Obcokrajowcy otrzymują ten numer podczas zameldowania w Niemczech oraz przy składania zeznania podatkowego. Numer ten jest trzymany do 20 lat po śmierci każdego obywatela.

Die Steuernummer – Numer Identyfikacji Podatkowej

Ma on zazwyczaj od 10 do 11 cyfr, które są zapisane w następujący sposób 11/222/33333. Pierwsze 2 cyfry oznaczają kod kraju związkowego, w którym znajduje się dany urząd. Kolejna część kodu oznacza rejon, w jakim znajduje się wcześniej wspomniana placówka. Natomiast ostatnie 5 cyfr to nasz numer identyfikacyjny (4 cyfry numeru + 1 cyfra bezpieczeństwa). Numer identyfikacji otrzymujemy przy zakładaniu Gewerbe lub podczas naszego pierwszego rozliczenia podatkowego. Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku małżeństwa otrzymamy tylko jeden Die Steuernummer.

Różnice między Die Steuernummer a Die Identifikationsnummer

Jedyną różnicą, jaka dzieli te numery jest to, iż Die Identifikationsnummer jest przypisany do nas przez całe życie i nigdy się nie zmieni natomiast Numer Identyfikacji Podatkowej może się zmieniać podczas różnych zaistniałych sytuacji. Podczas założenia własnej działalności gospodarczej (wcześniej pracując u kogoś) numer zostanie zastąpiony przez nowy. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas zawarcia związku małżeńskiego. Mamy nadzieję, że powyższe informacje rozjaśniły trochę sprawę i będą naprawdę pomocne.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.