Numer Identyfikacji Podatkowej a Numer Identyfikacyjny

Steuernummer a Identifikationsnummer: różnice - Blog KDF PodatkiWiele ludzi wykonując rozliczenie podatkowe w Niemczech popełnia ciągle ten sam błąd – myli Numer Identyfikacji Podatkowej (die Steuernummer) z Numerem Identyfikacyjnym (die Identifikationsnummer). Często pomyłki te skutkują po prostu źle wypełnionymi dokumentami co jak wiadomo uniemożliwia nam załatwienie pożądanej sprawy. Numery te są używane podczas rozliczenia z podatku z Niemiec jaki i korespondencji z Urzędem Skarbowym. W tym artykule ukażemy ich charakterystyczne cechy tak aby już nigdy nie dochodziło do pomyłek.

Die Identifikationsnummer (numer identyfikacyjny) – podstawowe informacje

Można powiedzieć, że ten numer jest odpowiedzią naszego numeru PESEL. Zostaje on przydzielany każdemu obywatelowi Niemiec wraz z urodzeniem. Wszystkie numery identyfikacyjne przechowuje Centralny Urząd Podatkowy. Do tego numeru przypisane są wszystkie ważne informacje o nas. Gdzie jesteśmy zameldowani (w razie zmiany meldunku informacje aktualizuje (das Einwohnermeldeamt). Obcokrajowcy otrzymują ten numer podczas zameldowania w Niemczech oraz przy składania zeznania podatkowego. Numer ten jest trzymany do 20 lat po śmierci każdego obywatela.

Die Steuernummer – Numer Identyfikacji Podatkowej

Ma on zazwyczaj od 10 do 11 cyfr, które są zapisane w następujący sposób 11/222/33333. Pierwsze 2 cyfry oznaczają kod kraju związkowego, w którym znajduje się dany urząd. Kolejna część kodu oznacza rejon w jakim znajduje się wcześniej wspomniana placówka. Natomiast ostatnie 5 cyfr to nasz numer identyfikacyjny (4 cyfry numeru + 1 cyfra bezpieczeństwa). Numer identyfikacji otrzymujemy przy zakładaniu Gewerbe lub podczas naszego pierwszego rozliczenia podatkowego. Warto tutaj wspomnieć, że w przypadku małżeństwa otrzymamy tylko jeden Die Steuernummer.

Różnice między Die Steuernummer a Die Identifikationsnummer

Jednyną różnicą jaka dzieli te numery jest to iż Die Identifikationsnummer jest przypisany do nas przez całe życie i nigdy się nie zmieni natomiast Numer Identyfikacji Podatkowej może się zmieniać podczas różnych zaistniałych sytuacji. Podczas założenia własnej działalności gospodarczej (wcześniej pracując u kogoś) numer zostanie zastąpiony przez nowy. Taka sama sytuacja ma miejsce podczas zawarcia związku małżeńskiego. Mamy nadzieję, że powyższe informacje rozjaśniły trochę sprawę i będą naprawdę pomocne.

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on skype
Share on vk
ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Archiwa
Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.