Rozliczenie podatku z Niemiec

Osoby wykonujące legalną pracę za granicą mają prawo do rozliczenia się z podatku. W Niemczech nie jest to oficjalnie obowiązkowe, lecz w większości przypadków mają miejsce sytuacje, w których urząd wzywa podatnika do złożenia deklaracji podatkowej.

W Niemczech istnieją dwa typy rozliczeń dla obowiązku podatkowego: ograniczone oraz nieograniczone.

Nieograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które odbyły legalny stosunek w pracy w Niemczech powyżej 183 dni oraz są rezydentami Niemiec. Ten typ rozliczenia pozwala podatnikowi na rozliczenie ze współmałżonkiem. Rozliczenie podatkowe pozwala na korzystanie z różnych ulg, co może przyczynić się do podwyższenia zwrotu nadpłaconego podatku. Podatnicy mogą skorzystać z ulgi na podwójne gospodarstwo domowe tzw. DOPPELTE HAUSHALTSFÜHRUNG – Odliczenie kosztów mieszkania wynajmowanego na terenie Niemiec udokumentowane umową najmu, zaświadczeniem od pracodawcy o udostępnieniu mieszkania służbowego, odcinkami z wypłat potwierdzającymi potrącenia za mieszkanie. Należy pamiętać, że odliczenie te dotyczy osób, które w Polsce posiadają mieszkanie lub dom, który sami muszą utrzymywać. Osoby decydujące się na tego typu odliczenie zobowiązani są do przedstawienia dokumentu potwierdzającego posiadanie mieszkania w Polsce: akt notarialny w j. niemieckim/umowa najmu mieszkania w j. niemieckim, przedstawienia rachunków potwierdzających, że podatnik przyczynia się do utrzymania tego mieszkania: rachunki za wodę, śmieci, gaz. Podatnik chcący ująć w deklaracji ulgę na podwójne gospodarstwo, oprócz przedstawienia rachunków za utrzymanie mieszkania w Niemczech ma również prawo do rozpisania kilometrówki, czyli tzw. odliczenia kosztów zjazdów do Ojczyzny. W przypadku tego odliczenia ważne jest, by być w posiadaniu paragonów/faktur za paliwo czy też imiennych biletów komunikacji publicznej. Oprócz wyżej wymienionych ulg podatnicy mogą odliczyć również: ubezpieczenie samochodu (pojazdu, którym poruszają się w celu odbycia pracy), polisę na życie, wszelkie badania lekarskie niezbędne do pracy oraz leki wydawane na receptę, test na COVID, odzież i obuwie robocze, sprzęt roboczy, kursy językowe oraz szkolenia zawodowe, koszty opłacania żłobka lub przedszkola (tylko w przypadku, gdy dziecko mieszka wraz z podatnikiem w Niemczech). Każde z odliczeń powinno być podparte imiennym dokumentem (faktura, zaświadczenie).

Jeśli masz wątpliwości, z której ulgi możesz skorzystać skontaktuj się z naszym biurem – wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie oraz pomożemy Ci skompletować właściwe dokumenty!

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on skype
Share on vk
ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Archiwa
Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.