Rozliczenie podatku z Niemiec

Osoby wykonujące legalną pracę za naszą zachodnią granicą mają prawo do rozliczenia się z podatku w Niemczech. Nie jest to oficjalnie obowiązkowe, lecz w większości przypadków mają miejsce sytuacje, w których urząd wzywa podatnika do złożenia deklaracji podatkowej.

W Niemczech istnieją dwa typy rozliczeń dla obowiązku podatkowego: ograniczone oraz nieograniczone.

Nieograniczony obowiązek podatkowy dotyczy osób, które odbyły legalny stosunek w pracy w Niemczech powyżej 183 dni oraz są rezydentami Niemiec. Ten typ rozliczenia pozwala podatnikowi na rozliczenie ze współmałżonkiem. Rozliczenie podatkowe pozwala na korzystanie z różnych ulg, co może przyczynić się do podwyższenia zwrotu nadpłaconego podatku. Podatnicy mogą skorzystać z ulgi na podwójne gospodarstwo domowe tzw. DOPPELTE HAUSHALTSFÜHRUNG – Odliczenie kosztów mieszkania wynajmowanego na terenie Niemiec udokumentowane umową najmu, zaświadczeniem od pracodawcy o udostępnieniu mieszkania służbowego, odcinkami z wypłat potwierdzającymi potrącenia za mieszkanie. Należy pamiętać, że odliczenie te dotyczy osób, które w Polsce posiadają mieszkanie lub dom, który sami muszą utrzymywać. Osoby decydujące się na tego typu odliczenie zobowiązani są do przedstawienia dokumentu potwierdzającego posiadanie mieszkania w Polsce: akt notarialny w j. niemieckim/umowa najmu mieszkania w j. niemieckim, przedstawienia rachunków potwierdzających, że podatnik przyczynia się do utrzymania tego mieszkania: rachunki za wodę, śmieci, gaz. Podatnik chcący ująć w deklaracji ulgę na podwójne gospodarstwo, oprócz przedstawienia rachunków za utrzymanie mieszkania w Niemczech ma również prawo do rozpisania kilometrówki, czyli tzw. odliczenia kosztów zjazdów do Ojczyzny. W przypadku tego odliczenia ważne jest, by być w posiadaniu paragonów/faktur za paliwo czy też imiennych biletów komunikacji publicznej. Oprócz wyżej wymienionych ulg podatnicy mogą odliczyć również: ubezpieczenie samochodu (pojazdu, którym poruszają się w celu odbycia pracy), polisę na życie, wszelkie badania lekarskie niezbędne do pracy oraz leki wydawane na receptę, test na COVID, odzież i obuwie robocze, sprzęt roboczy, kursy językowe oraz szkolenia zawodowe, koszty opłacania żłobka lub przedszkola (tylko w przypadku, gdy dziecko mieszka wraz z podatnikiem w Niemczech). Każde z odliczeń powinno być podparte imiennym dokumentem (faktura, zaświadczenie).

Jeśli masz wątpliwości, z której ulgi możesz skorzystać skontaktuj się z naszym biurem – wybierzemy dla Ciebie najlepsze rozwiązanie oraz pomożemy Ci skompletować właściwe dokumenty!

UDOSTĘPNIJ

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków