Kinderbonus – kto z niego skorzysta?

Kinderbonus Kto Z Niego Skorzysta

Już we wrześniu ruszyły wypłaty zasiłku w ramach Kinderbonus. Dziś sprawdzimy, które rodziny mogą liczyć na dodatkowe 300 euro w ramach zapomogi od Państwa.

  • Kinderbonus – od początku

Rząd Niemiecki przegłosował pakiet o nazwie „Konjunkturpaket” w ramach którego rodziny w Niemczech będą otrzymywać zapomogę w wysokości 300 euro. Dodatek dla rodzin ma być wypłacany ratalnie, na przestrzeni września i października 2020 roku.

Rodziny już w pierwszym miesiącu mogą liczyć na okrągłą kwotę 200 euro, natomiast kolejne 100 euro trafi do nich po miesiącu, czyli w październiku 2020 roku. Warto dodać, że świadczenia będą wysyłane razem z „Kindergeldem” (Zasiłkiem dla dzieci).

Co istotne, aby otrzymać dodatek, nie trzeba składać żadnego wniosku. Dodatkowo rodzice spodziewający się dziecka jeszcze w tym roku, mogą także liczyć na dodatek, który zostanie przekazany na ich konto. Świadczenie nie będzie wliczane do tzw. „Hartz IV”.

  • A co z kwotą wolną od podatku?

Bardzo dobre pytanie. Kinderbonus przewiduje, że analogicznie do Kindergeld, będzie zaliczać się do kwoty wolnej od podatku z uwagi na posiadane dzieci. Jeśli rodzina zarabia 90 tysięcy euro rocznie wzwyż, nie załapie się na dodatek. Całość została przemyślana w ten sposób, aby z dodatku skorzystały wyłącznie rodziny, które potrzebują wsparcia finansowego.

Warto zauważyć, że aktualna kwota wolna od podatku wynosi za dziecko aż 7812 euro dla obojga rodziców. Urzędy obliczają właśnie z tej kwoty, o ile może zostać pomniejszony podatek a także ile konkretna rodzina otrzyma w danym roku Kindergeldu. Jeżeli więc kwota od podatku jest większa, wtedy rodzice otrzymają różnice kwoty.

  • Rodzice zarabiający mniejsze kwoty

Dla rodziców zarabiających poniżej 65 tysięcy euro rocznie otrzymają prawdopodobnie całą kwotę Kinderbonus. Jeżeli jednak podlegający opodatkowaniu dochód będzie wyższy, sam dodatek będzie musiał być pomniejszony.

Natomiast przy dochodzie o wysokości 82 tysięcy euro dodatek na dziecko nie będzie mieć żadnej wartości, ponieważ korzyść z kwoty wolnej od podatku jest większa niż suma całego Kindergeldu i Kinderbonusu. Oczywiście przy tym wszystkim należy pamiętać, że im wyższa jest liczba dzieci w rodzinie, tym wyższa jest granica samego dochodu.

Jeśli natomiast chodzi o rodziców nie rozliczających się razem, bonus przyznawany jest po połowie każdemu z nich. Wszystko po to, aby uniknąć roszczeń ze strony choćby jednego z rodziców, którzy mogliby czuć się pokrzywdzeni mniejszą kwotą dodatku.

 

Pracowałeś za Granicą?

Nie zapomnij o możliwości otrzymania zwrotu podatku i świadczenia rodzinnego.

Chcesz Zwrot Podatku?

Zapraszamy do kontaktu z Naszą firmą, a udzielimy szczegóły dotyczące zwrotu podatku.

Logo KDF-Podatki

Adres

ul. Łokietka 37,
66-400 Gorzów Wlkp.

media społecznościowe

Copyright © 2021 KDF-Podatki.pl All Rights Reserved.

Tworzenie Stron ROAN24.

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.