Pozycja 3. na karcie podatkowej to dochód brutto osiągnięty w Niemczech a kolejne 3 pozycje mogą określać podatek jaki został odprowadzony od naszego dochodu.
- podatek od wynagrodzenia – (Lohnsteuer) – Wysokość tego podatku zależy od osiągniętego dochodu oraz wybranej klasy podatkowej. Stawka podatku jest różna dla różnych dochodów od 0% dla dochodów do 8354 Euro do 45% dla dochodów wyższych niż 250 731 Euro rocznie.
- podatek solidarnościowy – (Solidaritätszuschlag) – podatek potocznie nazywany Soli. Został wprowadzony po zjednoczeniu Niemiec i obowiązuje wszystkich podatników. Obecnie wynosi 5,5 proc. i dotyczy zarówno dochodów osób fizycznych, jak i prawnych.
- podatek kościelny – (Kirchensteuer) – wysokość podatku kościelnego waha się od 8 do 9%. Podatek ten jest płacony przez osoby deklarujące przynależność do grupy religijnej przed podjęciem pierwszej pracy w Niemczech. W przypadku osób o wyznaniu katolickim o przynależności religijnej decyduje przyjęty chrzest. W razie wątpliwości wysyłane jest zapytanie przez administrację kościelną do kraju pochodzenia podatnika.
O wysokości zwrotu zaliczki podatkowej decyduje wiele czynników a tym samym kwoty podatku przedstawione na karcie podatkowej nie są kwotami gwarantowanymi, jakie podatnik otrzyma po rozliczeniu.