Zasiłek Rodzinny z Austrii Familienbeihilfe – Podstawowe Informacje

Zasiłek Rodzinny z Austrii Familienbeihilfe przydzielany jest niezależnie od zatrudnienia lub wysokości zarobków. Zasady dotyczące jego uzyskania są jasno określone, o czym napiszemy poniżej.  Austria jest małym państwem jednak posiada dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, dzięki czemu posiada bardzo bogaty pakiet socjalny dla rodzin. Familienbeihilfe znajduje się w tej samej grupie co Kinderbetreuungsgeld – czyli austriacki zasiłek wychowawczy. W tym artykule zajmiemy się jednak zasiłkiem rodzinnym – napiszemy o tym kto może o niego wnioskować oraz jaka jest jego wysokość.

Kto może uzyskać zasiłek rodzinny w Austrii?

Prawo do tego świadczenia posiada każda osoba, która jest obywatelem Austrii, Szwajcarii oraz Unii Europejskiej. Aby je otrzymać, wystarczy mieć stałe miejsce zameldowania w Austrii oraz mieszkać z dzieckiem, na które będzie pobierane świadczenie w tym samym gospodarstwie domowym. Kolejnym warunkiem jest zatrudnienie oraz regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Gwarantuje to nam prawo do pobierania świadczenia. Wielkość zasiłku rośnie wraz z ilością dzieci, na które będzie pobierany.

Zasiłek Rodzinny z Austrii Familienbeihilfe – jaka jest jego wysokość?

Wielkość świadczenia rośnie wraz z wiekiem dziecka, na które jest pobierane.  Kwoty kształtują się następująco:

  • 111,80 € – kwota, która otrzymujemy po urodzeniu dziecka
  • 119,60 € – przysługuje na dzieci powyżej 3 roku życia
  • 138,80 € – na dziecko powyżej 10 roku życia
  • 162 € – otrzymują dzieci powyżej 19 roku życia

Zasiłek wypłacany jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 24 lat. W szczególnych sytuacjach wiek ten może być wydłużony do 25. W przypadku dzieci niepełnosprawnych możemy starać się o dodatek do zasiłku, który wynosi 150 € miesięcznie.

Jakie dodatki do zasiłku Familienbeihilfe  możemy otrzymać?

Dodatki otrzymujemy w dwóch sytuacjach – w przypadku niepełnosprawnego dziecka oraz ze względu na liczbę dzieci. W przypadku dwojga dzieci zasiłek zwiększa się o 12 €. Gdy rodzice wychowują już trójkę dzieci to dodatek wynosi 47 €. Jeśli chodzi o czwórkę dzieci kwota wynosi 97 €. Świadczenie powiększa się o 50 €  w przypadku każdego kolejnego dziecka. Warto zaznaczyć tutaj, iż nie musimy składać kolejnego wniosku do urzędu. Zasiłek rodzinny jest powiększany automatycznie.

Możemy wnioskować o przyznanie pieniędzy za Familienbeihilfe do roku wstecz. Ważne jest aby w tym czasie były opłacanie regularnie składki społeczne, które są warunkiem otrzymania zwrotu.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.