Zasiłek Rodzinny z Austrii Familienbeihilfe – Podstawowe Informacje

Zasiłek Rodzinny z Austrii Familienbeihilfe przydzielany jest niezależnie od zatrudnienia lub wysokości zarobków. Zasady dotyczące jego uzyskania są jasno określone o czym napiszemy poniżej.  Austria jest małym państwem jednak posiada dynamicznie rozwijającą się gospodarkę, dzięki czemu posiada bardzo bogaty pakiet socjalny dla rodzin. Familienbeihilfe znajduje się w tej samej grupie co Kinderbetreuungsgeld – czyli austriacki zasiłek wychowawczy. W tym artykule zajmiemy się jednak zasiłkiem rodzinnym – napiszemy o tym kto może o niego wnioskować oraz jaka jest jego wysokość.

Kto może uzyskać zasiłek rodzinny w Austrii?

Prawo do tego świadczenia posiada każda osoba, która jest obywatelem Austrii, Szwajcarii oraz Unii Europejskiej. Aby je otrzymać wystarczy mieć stałe miejsce zameldowania w Austrii oraz mieszkać z dzieckiem, na które będzie pobierane świadczenie w tym samym gospodarstwie domowym. Kolejnym warunkiem jest zatrudnienie oraz regularne odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne. Gwarantuje to nam prawo do pobierania świadczenia. Wielkość zasiłku rośnie wraz z ilością dzieci, na które będzie pobierany.

Zasiłek Rodzinny z Austrii Familienbeihilfe – jaka jest jego wysokość?

Wielkość świadczenia rośnie wraz z wiekiem dziecka,na które jest pobierane.  Kwoty kształtują się następująco:

  • 111,80 € – kwota, która otrzymujemy po urodzeniu dziecka
  • 119,60 € – przysługuje na dzieci powyżej 3 roku życia
  • 138,80 € – na dziecko powyżej 10 roku życia
  • 162 € – otrzymują dzieci powyżej 19 roku życia

Zasiłek wypłacany jest do momentu osiągnięcia przez dziecko 24 lat. W szczególnych sytuacjach wiek ten może być wydłużony do 25. W przypadku dzieci niepełnosprawnych możemy starać się o dodatek do zasiłku, który wynosi 150 € miesięcznie.

Jakie dodatki do zasiłku Familienbeihilfe  możemy otrzymać?

Dodatki otrzymujemy w dwóch sytuacjach – w przypadku niepełnosprawnego dziecka oraz ze względu na liczbę dzieci. W przypadku dwojga dzieci zasiłek zwiększa się o 12 € . Gdy rodzice wychowują już trójkę dzieci to dodatek wynosi 47 € . Jeśli chodzi o czwórkę dzieci kwota wynosi 97 € . Świadczenie powiększa się o 50 €  w przypadku każdego kolejnego dziecka. Warto zaznaczyć tutaj, iż nie musimy składać kolejnego wniosku do urzędu. Zasiłek rodzinny jest powiększany automatycznie .

Możemy wnioskować o przyznanie pieniędzy za Familienbeihilfe do roku wstecz. Ważne jest aby w tym czasie były opłacanie regularnie składki społeczne, które są warunkiem otrzymania zwrotu.

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on skype
Share on vk
ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Archiwa
Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.