BREXIT

Brexit 2021 - jak wpłynie na Twoje podatki? Poradnik KDF Podatki.

Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i zakończeniu okresu przejściowego od 1 stycznia 2021r. zaszły istotne zmiany, m.in. w systemie imigracyjnym Wielkiej Brytanii. W celu legalnego przebywania na terenie Wielkiej Brytanii przez dłuższy okres czasu konieczne będzie posiadanie statusu osiedlonego, statusu tymczasowo osiedlonego lub wizy.

Od 1 stycznia 2021 r. w Wielkiej Brytanii obowiązuje nowy punktowy system imigracyjny.

Osoby planujące przyjazd do Wielkiej Brytanii po 31 grudnia 2020r., które nie uregulowały jeszcze swojego statusu, będą musiały sprawdzić, czy będą potrzebowały wizy.

Obywatele państw Unii Europejskiej, którzy do 31 grudnia 2020 r. osiedlili się w UK, będą mogli tam pozostać na dotychczasowych regułach. Obowiązkowe jest jednak złożenie wniosku o przyznanie tzw. settled status – statusu osoby osiedlonej w UK- warunkiem jest posiadanie co najmniej 5-letniego okresu pobytu w Wielkiej Brytanii w momencie złożenia wniosku.

Status tymczasowy (pre-settled status) zostanie przyznany wszystkim tym, którzy przebywają w Wielkiej Brytanii krócej niż 5 lat. Po osiągnięciu wymaganych 5 lat konieczne będzie ponowne przejście rejestracji celem uzyskania stałego statusu osiedlonego. Ostateczny termin złożenia wniosku o przyznanie statusu osiedlonego do 30.06.2021 r.

Osoby, które uzyskają status osoby osiedlonej lub tymczasowy status osoby osiedlonej, zachowają większość obecnych praw m.in. możliwość pracy bez konieczności zezwolenia, dostęp do świadczeń społecznych, nauki, prowadzenia działalności gospodarczej.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.