Mobilitätsprämie w Niemczech – Jak uzyskać premię mobilnościową i skorzystać z usług KDF-PODATKI.pl

Mobilitätsprämie – czym jest premia mobilnościowa i komu przysługuje?

W odpowiedzi na rosnącą inflację, niemiecki rząd wprowadził zmiany w systemie podatkowym mające na celu dostosowanie go do obecnych realiów. Przykładem takich działań jest wsparcie podatników poprzez ulgi podatkowe, z których jedną z powszechniejszych jest odliczenie dojazdów do pracy. Zdecydowana większość osób pracujących na terenie Niemiec i dojeżdżających do pracy odczuwa koszty z tym związane, zwłaszcza jeśli nie otrzymuje dofinansowania od pracodawcy. Dobrą wiadomością jest też fakt, że odliczenia z tytułu dojazdów do pracy przysługują również podatnikom z zagranicy. Jak więc zmieniły się wspomniane ulgi podatkowe mające wpływ na zwrot podatku z Niemiec ?

Odliczenia od podatku kosztów dojazdów do pracy (Pendlerpauschale).

Od stycznia 2021 roku wzrosła stawka za odliczanie kilometrów przejechanych z miejsca zamieszkania do pierwszego miejsca pracy. Obecnie za pierwsze 20 km odliczenie wynosi 0,30 Euro za kilometr a za każdy następny 0,35 Euro za 2021 rok i 0,38 Euro za 2022 rok i kolejne (na tą chwilę do 2026 roku). Z ryczałtu odległościowego mogą skorzystać zarówno podatnicy dojeżdżający codziennie do pracy na terenie Niemiec, jak i z zagranicy, pokonujący dłuższe trasy, ale rzadziej (np. zawodowi kierowcy zjeżdżający z przerw). Naliczany jest za trasę do miejsca pracy, ale nie obejmuje już drogi powrotnej i dotyczy oczywiście faktycznie pokonywanych tras, wykluczyć więc trzeba dni, kiedy przebywało się na urlopie czy zwolnieniu lekarskim. Nie ma też znaczenia czy korzysta się z własnego pojazdu, czy z komunikacji publicznej (przy tej drugiej opcji należy jednak zachować bilety lub faktury do odliczenia). Jak widać, zyskają więc głównie osoby, które w drodze do pracy pokonują większe odległości. Zwłaszcza że wprowadzono jeszcze jeden dodatek dla pracowników, którzy do pracy dojeżdżają ponad 20 km — Mobilitätsprämie.

Czym jest Mobilitätsprämie?

Mówiąc w dużym uproszczeniu, jest to dodatek pieniężny wypłacany przez Finanzamt za odległość pokonywaną w drodze do pracy powyżej 20 km. Tak samo, jak ryczałt odległościowy przysługuje osobom rozliczającym się z podatku dochodowego na terenie Niemiec jako podatnik nieograniczony (praca powyżej 183 dni lub 90% dochodów pochodzących z Niemiec). W odróżnieniu jednak od Pendlerpauschale z premii tej skorzysta mniej podatników ze względu na większe ograniczenia i warunki, jakie trzeba spełnić do jej uzyskania.

Jakie są warunki uzyskania premii za mobilność?

Z dodatku skorzystają ci pracownicy, którzy spełniają poniższe kryteria:

  • Dojeżdżają do pracy z miejsca zamieszkania co najmniej 21 km,
  • Ich dochody nie podlegają opodatkowaniu (przychód w danym roku nie przekroczył kwoty zwolnionej z podatku, np. w 2021 roku było to 9744 Euro przy rozliczeniu indywidualnym i 19488 Euro przy rozliczeniu małżeńskim, w roku 2022 zaś kolejno 9984 Euro i 19968 Euro, możliwa jest jednak sytuacja, gdy dochody przekroczą te kwoty, a wciąż nie będą opodatkowane i Mobilitätsprämie może zostać uznana).
  • Koszty związane z dojazdami do pracy przekroczyły zryczałtowany koszt uzyskania przychodu, który jest automatycznie odliczany przy rozliczeniu podatkowym (w 2021 roku było to 1000 Euro, a od 2022 roku 1200 Euro).

Dodatkowo oczywiście trzeba o premię zawnioskować, nie będzie ona naliczona automatycznie. Co istotne, nie ma znaczenia, jakim pojazdem dojeżdżało się do pracy, chociaż ponownie, w przypadku komunikacji publicznej potrzebne będą bilety lub faktury dla potwierdzenia.

Ile wynosi dodatek z tytułu premii mobilnościowej?

Jest on wyliczany z kwoty podwyższonego ryczałtu za odległość (od 21 km) i stanowi 14% tej sumy. Łatwo więc zauważyć, że nie jest to stała stawka i zależy od wielu czynników, takich jak: ilość dni, kiedy dojeżdżało się do pracy, odległość, jaką się pokonywało czy różnica między dochodami a kwotą zwolnioną z podatku. Ogólnie rzecz ujmując, im większe koszty poniosło się w związku z dojazdami do pracy, tym wyższa będzie premia za mobilność. Co ciekawe dzięki temu dodatkowi możliwe jest odzyskanie nawet większej kwoty pieniężnej niż zapłacone zaliczki na podatek.

Dla przykładu załóżmy, że osoba pracująca w Niemczech przez cały rok dojeżdżała do pierwszego miejsca pracy raz w miesiącu z miejsca zamieszkania w Polsce 520 km i spełnia warunki otrzymania dodatku. Wtedy wyliczenie za 2022 rok wyglądałoby tak:

Zryczałtowane koszty dojazdów do pracy:

12 przejazdów x 20 km x 0,30 Euro = 72 Euro
+
12 przejazdów x 500 km x 0,38 Euro = 2280 Euro

Premia mobilnościowa: 2280 Euro x 0,14 (najniższa stawka podatku – 14%) = 319,2 Euro

Od kiedy można uzyskać premię za mobilność i jak o nią zawnioskować?

Mobilitätsprämie przysługuje od 2021 roku, a jej wypłacanie przewidziane jest do 2026 roku. Zatem jeśli nie rozliczyło się jeszcze z podatku w Niemczech z tego okresu, warto sprawdzić, czy premia nam przysługuje i dołączyć odpowiedni załącznik do deklaracji podatkowej. Ubiegać się o nią można właśnie przy okazji składania zeznania podatkowego a jej wypłaty urząd dokona wraz ze zwrotem podatku. Wysokość przyznanego dodatku będzie można sprawdzić więc na decyzji podatkowej.

KDF-podatki.pl służy pomocą we wszystkich sprawach zwrotu podatku z zagranicy.

UDOSTĘPNIJ

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków