Klasy podatkowe w Niemczech – objaśnienie

Podatek od dochodu uiszczany jest w każdym kraju Europejskim. Nie inaczej jest w Niemczech, gdzie obowiązuje podatek od dochodu. W Niemczech stosowane są stawki podatkowe, dzięki którym każdy zarabiający podmiot jest odpowiednio klasyfikowany. Dzisiaj sprawdzimy, jak wyglądają klasy podatkowe w Niemczech i czy są one atrakcyjną opcją dla Polaków w niemieckim rozliczeniu podatkowym.

Na samym początku warto porozmawiać o tym, jak działają konkretne warunki klas podatkowych w Niemczech. Kiedy przeprowadzamy się do Niemiec i dokonujemy swojego meldunku, automatycznie otrzymujemy pierwszą klasę podatkową. Kiedy posiadamy dzieci, jesteśmy zobowiązani dostarczyć akt urodzenia, na którego podstawie otrzymamy Kinderfreibetrag (zasiłek na dziecko).

W wypadku małżeństwa automatycznie otrzymujemy kombinację klas podatkowych w proporcji 4/4. Jeśli jednak chcemy zmiany proporcji, możemy starać się o zmianę klas podatkowych w proporcji 3/5.

Jeśli chodzi o osoby samotnie wychowujące dziecko, otrzymują one drugą klasę podatkową (w tym wypadku także musimy dostarczyć stosowne dokumenty do urzędu skarbowego).

Pracodawca ma dostęp do informacji podatkowej na temat swoich pracowników. Raz w miesiącu pobiera z Finanzamt (urzędu skarbowego) aktualny stan klasy podatkowej (dostarczane jest mu to drogą elektroniczną).

Aktualne klasy podatkowe występujące w Niemczech:

Kdf Podatki Niemcy Klasy Podatkowe Gorzow Wielkopolski

  • Pierwsza klasa podatkowadotyczy osób samotnych i osobno żyjących małżonków (dochód wolny od podatku wynosi 945 euro).
  • Druga klasa podatkowaprzygotowana dla osób samotnie wychowujących dzieci (dochód wolny od podatku wynosi 1908 euro).
  • Trzecia klasa podatkowaprzeznaczona dla osób owdowiałych bądź dla osób, które są w małżeństwie, w którym drugi partner posiada piątą klasę podatkową bądź po prostu nie pracuje (dochód wolny od podatku to 1788 euro).
  • Czwarta klasa podatkowadotyczy ona małżeństw, w których drugi partner również wybrał 4 klasę podatkową (dochód wolny od podatku wynosi 945 euro). Jest to klasa podatkowa rekomendowana partnerom, którzy zarabiają do siebie podobne kwoty. Warto nadmienić, że 4 klasa podatkowa zostaje przyznana automatycznie.
  • Piąta klasa podatkowadotyczy małżeństw, w których partner wybrał trzecią klasę podatkową (dochód wolny od podatku wynosi 105 euro).
  • Szósta klasa podatkowa – dotyczy samotnych osób i małżonków, którzy wykonują więcej niż jeden zawód w czasie rzeczywistym. W tym wypadku ta klasa odnosić się będzie do drugiej pracy, która aktywnie jest wykonywana (dochód wolny od podatku wynosi 0 euro).

 

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.