Kindergeld Pracowałeś w Niemczech? Jaką Kasę Możesz Dostać

Zadbaj o moje Finanse! Zasiłek na Dzieci Kindergeld.
Duża Kasa Kindergeld!

W grę wchodzą duże pieniądze z Niemiec, ale trzeba się śpieszyć. Prawnik radzi, jak odzyskać pieniądze na dzieci.

O ponad 9 tysięcy złotych dla jednego dziecka, 18.500 dla dwojga i ponad 28 tysięcy złotych dla trojga dzieci z tytułu zasiłku rodzinnego Kindergeld za jeden rok mogą ubiegać się tylko do końca roku rodziny, które mieszkają i pracują w Niemczech. Stawka niebotycznie rośnie, gdy tę sumę pomnoży się przez cztery, bo za tyle lat wstecz, spełniając niemieckie przepisy, przysługuje Kindergeld, czyli niemieckie „rodzinne”, ale o wypłatę pieniędzy z tego tytułu, z okresem wstecznym, Polacy mogą ubiegać się tylko do końca grudnia bieżącego roku. Potem wchodzą w życie zmiany.

Kindergeld, Jakie Dokumenty Potrzebne? Jak Długo się Czeka na Decyzje?

Zasiłek Kindergeld

Zasiłek Kindergeld to świadczenie dla mieszkańców Unii Europejskiej, którzy w Niemczech mieszkają, pracują, płacą podatki i tam są ubezpieczeni. Przysługuje nawet wtedy, kiedy ich dziecko nie mieszka w Niemczech. Aby polski pracownik otrzymywał Kindergeld, musi być zameldowany w Niemczech, legalnie zatrudniony w Niemczech i tam odprowadzać podatki oraz minimum składek socjalnych od wynagrodzenia, podlegać nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Niemczech, to znaczy pracować w ciągłości minimum 183 dni w roku. Jeśli natomiast okres ten nie został osiągnięty w momencie składania wniosku, musi udokumentować fakt półrocznego pobytu, a jeżeli pobyt w Niemczech był krótszy niż 183 dni w roku, to kwota zarobiona w czasie pracy w Niemczech przekraczać musi 90 procent całkowitych rocznych dochodów w danym roku kalendarzowym – mówi mecenas Krzysztof Szostak z Kancelarii Prawno-Finansowej SiS – Szostak i Syn w Kielcach.

Prowadzenie Działalności na Własny Rachunek

Ubiegający się o zasiłek Kindergeld może również: pracować w Niemczech na własny rachunek, na podstawie działalności gospodarczej zarejestrowanej w Niemczech, musi jednak podlegać ubezpieczeniu społecznemu w Niemczech. Może być również pracownikiem sezonowym, lecz 90 procent jego rocznych dochodów musi pochodzić z Niemiec i w tym kraju, podlegając opodatkowaniu, być pracownikiem oddelegowanym z firmy polskiej, ale podlegać ubezpieczeniu społecznemu w Niemczech.

Kindergeld Jakie Dokumenty? Kindergeld Niemcy 2017 Decyzja o Przyznaniu Kindergeld

Złożenie Wniosku

Jeżeli te wszystkie wymagane kryteria są spełnione, to po złożeniu wniosku, Familienkasse przyznaje świadczenia, które w tej chwili wypłacane są cztery lata wstecz do dnia decyzji, a następnie, co miesiąc bezterminowo, aż do momentu ustania prawa do świadczeń.

Na Każde Dziecko do 25 roku życia

Zasiłek jest wypłacany z reguły na każde dziecko, do momentu osiągnięcia przez nie pełnoletności. Możliwe jest jednak otrzymywanie pieniędzy także na dzieci starsze, do osiągnięcia przez nie 25 roku życia, o ile są bezrobotne, uczą się lub studiują, a ich dochody nie przekraczają 8004 euro rocznie. Dzieci nie muszą – w przeciwieństwie do ubiegającego się o zasiłek rodzica – mieszkać w Niemczech.

Ważna Uwaga

Pobieranie zasiłku rodzinnego w Polsce nie jest przeszkodą. Należy jednak o tym fakcie poinformować niemiecką Familienkasse. Wówczas otrzymany Kindergeld pomniejszony jest o świadczenia otrzymywane w Polsce.

Za rok 2015 roku rodzina z jednym dzieckiem otrzyma maksymalnie 2208 euro rocznie, rodzina z dwójką dzieci otrzyma maksymalnie 4416 euro rocznie, rodzina z trójką dzieci otrzyma maksymalnie 6696 euro rocznie, a na czwarte i każde kolejne dziecko następne 2580 euro.

Zmiany w Przepisach

W przepisach dotyczących zasiłku Kindergeld nastąpią jednak wkrótce zmiany. Od 1 stycznia 2018 roku wejdą w życie nowe przepisy zmieniające dotychczasowe warunki ubiegania się o niemiecki zasiłek rodzinny. Każdy, kto złoży wniosek do Familienkasse po 31 grudnia 2017 roku, będzie mógł otrzymać świadczenie tylko za okres maksymalnie do 6 miesięcy wstecz, a nie za okres 4 lat wstecz, jak to było do tej pory. Oczywiście nadal będzie możliwe pozyskiwanie zasiłku także na bieżąco za aktualne miesiące.

Wniosek do Familienkasse

Każdy wniosek o Kindergeld, który wpłynie do Familienkasse po 31 grudnia 2017 roku, będzie rozpatrywany według zmienionych przepisów. Należy pamiętać, że dla urzędu liczy się data wpłynięcia wniosku, a nie jego wysłania.

Kompletowanie Dokumentów

Procedura pozyskania zasiłku oraz kompletowanie dokumentów jest dość skomplikowane i wymaga czasu, dlatego osoby pracujące w Niemczech w latach 2014-2017 powinny jak najszybciej dopełnić formalności, tak aby należne im pieniądze nie przepadły. Prosimy nie czekać, tylko jak najszybciej zgłosić się do naszego biura, aby otrzymać całą należną kwotę – mówi mecenas Krzysztof Szostak partner KDF-Podatki.

Kindergeld Infolinia +48 123 84 84 84 Jak Sprawdzić Status Kindergeld?

Podejmij Działanie, pozyskaj kasę, która może płynąć szerokim strumieniem do Ciebie!

Zatem nie ma na co czekać, tylko jak najszybciej zgłosić się do naszego biura w Gorzowie Wlkp., lub w naszych oddziałach rozsianych w całej Polsce i Europie w celu otrzymania całej należnej kwoty. Więcej informacji uzyskasz, dzwoniąc do nas na darmową infolinię pod numer: 123 84 84 84.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.