Kindergeld – Co Warto Wiedzieć

KDF Podatki Jak Wygląda Decyzja o Przyznaniu Kindergeld Gorzów Wlkp.
Kindergeld – Co Warto Wiedzieć

Kindergeld to niemiecki zasiłek rodzinny przyznawany na dzieci przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych – Familienkasse. Od roku 2018 zasiłek Kindergeld wynosi po 194 € miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecią pociechę rodzice otrzymują 200 €, a na każdą kolejną – po 225 €. Zasiłek można otrzymać zarówno na dzieci mieszkające w Niemczech, jak i na te, które znajdują się w Polsce np. pod opieką drugiego rodzica. Może być przyznany dziecku do ukończenia 25. roku życia. Warunkiem jest, aby wciąż się uczyło.

KDF Podatki Gorzów Wielkopolski Kindergeld w Niemczech Nowe Przepisy
Nowe zasady wypłaty Kindergeld od roku 2018

Ustawa zmieniająca zasady przyznawania Kindergeld została uchwalona 26 czerwca 2017 roku, jednak jej przepisy obowiązują 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że wnioski, które zostały złożone do końca 2017 roku były rozpatrywane jeszcze według poprzednich przepisów. W związku z tym każdy, kto złoży wniosek do Familienkasse po 31.12.2017 r. będzie mógł otrzymać świadczenie tylko za okres maksymalnie do 6 miesięcy wstecz, a nie za okres 4 lat wstecz jak to było do tej pory. Oczywiście nadal będzie możliwe pozyskiwanie zasiłku także na bieżąco za aktualne miesiące.
Co te zmiany oznaczają w praktyce? Do ubiegłego roku rodzic posiadający dwójkę dzieci i pracujący od co najmniej 4 lat w Niemczech, mógł liczyć na zasiłek w kwocie nawet ok. 18 000 €. Ta sama osoba, wnioskująca dopiero w 2018 roku, może otrzymać najwyżej 2304 €. Jak widać, jest to aż o 16 000 € mniej.

Rodzina i dzieci to największy skarb. Dbając o ich przyszłość, warto zadbać o finanse. Kindergeld, czyli niemieckie świadczenie rodzinne, może w tym pomóc. Dowiedz się, jak otrzymać to wsparcie
Nie warto zwlekać

Familienkasse przyznając zasiłek aktualnie bierze pod uwagę datę złożenia wniosku. Dlatego też nie należy zwlekać z formalnościami dotyczącymi Kindergeld, kiedy rozpoczęło się pracę w Niemczech. Odkładanie tego oznacza utratę 194 € miesięcznie w przypadku jednego dziecka.
Jak te kwoty prezentują się w przypadku osoby, która pracowała w Niemczech od 1 marca 2017 do 31 grudnia 2017 i posiada dwójkę dzieci? Jeśli złożyła ona wniosek w styczniu 2018 roku, może otrzymać 2304 €. W przypadku wnioskowania w kwietniu 2018 roku będzie to już tylko 1 158 €. Natomiast jeśli Polak pracujący w Niemczech będzie czekał do lipca 2018 roku, nie otrzyma nic.

Kindergeld to comiesięczne świadczenie przysługujące rodzicom mieszkającym i pracującym w Niemczech. Warto wiedzieć, jak ubiegać się o to wsparcie finansowe na dzieci i jaka jest obecnie jego wysokość. Specjaliści pomogą w załatwieniu formalności. Czas oczekiwania na decyzję

Rozpatrzenie wniosku przez Familienkasse zajmuje około 3-12 miesięcy. Ze względu na długi czas oczekiwania warto jak najszybciej załatwić formalności oraz złożyć wniosek, aby nie stracić przysługujących pieniędzy.

KDF Podatki Gorzów Wlkp. Kindergeld Co Warto Wiedzieć

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.