Kindergeld – Co Warto Wiedzieć

KDF Podatki Jak Wygląda Decyzja o Przyznaniu Kindergeld Gorzów Wlkp.
Kindergeld – Co Warto Wiedzieć

Kindergeld to niemiecki zasiłek rodzinny przyznawany na dzieci przez Niemiecką Kasę Świadczeń Rodzinnych – Familienkasse. Od roku 2018 zasiłek Kindergeld wynosi po 194 € miesięcznie na pierwsze i drugie dziecko. Na trzecią pociechę rodzice otrzymują 200 €, a na każdą kolejną – po 225 €. Zasiłek można otrzymać zarówno na dzieci mieszkające w Niemczech, jak i na te, które znajdują się w Polsce np. pod opieką drugiego rodzica. Może być przyznany dziecku do ukończenia 25. roku życia. Warunkiem jest, aby wciąż się uczyło.

KDF Podatki Gorzów Wielkopolski Kindergeld w Niemczech Nowe Przepisy
Nowe zasady wypłaty Kindergeld od roku 2018

Ustawa zmieniająca zasady przyznawania Kindergeld została uchwalona 26 czerwca 2017 roku, jednak jej przepisy obowiązują 1 stycznia 2018 roku. Oznacza to, że wnioski, które zostały złożone do końca 2017 roku były rozpatrywane jeszcze według poprzednich przepisów. W związku z tym każdy, kto złoży wniosek do Familienkasse po 31.12.2017 r. będzie mógł otrzymać świadczenie tylko za okres maksymalnie do 6 miesięcy wstecz, a nie za okres 4 lat wstecz jak to było do tej pory. Oczywiście nadal będzie możliwe pozyskiwanie zasiłku także na bieżąco za aktualne miesiące.
Co te zmiany oznaczają w praktyce? Do ubiegłego roku rodzic posiadający dwójkę dzieci i pracujący od co najmniej 4 lat w Niemczech, mógł liczyć na zasiłek w kwocie nawet ok. 18 000 €. Ta sama osoba, wnioskująca dopiero w 2018 roku, może otrzymać najwyżej 2304 €. Jak widać, jest to aż o 16 000 € mniej.

KDF Podatki Gorzów Wlkp. Kindergeld 2018 Dla Polaków
Nie warto zwlekać

Familienkasse przyznając zasiłek aktualnie bierze pod uwagę datę złożenia wniosku. Dlatego też nie należy zwlekać z formalnościami dotyczącymi Kindergeld, kiedy rozpoczęło się pracę w Niemczech. Odkładanie tego oznacza utratę 194 € miesięcznie w przypadku jednego dziecka.
Jak te kwoty prezentują się w przypadku osoby, która pracowała w Niemczech od 1 marca 2017 do 31 grudnia 2017 i posiada dwójkę dzieci? Jeśli złożyła ona wniosek w styczniu 2018 roku, może otrzymać 2304 €. W przypadku wnioskowania w kwietniu 2018 roku, będzie to już tylko 1 158 €. Natomiast jeśli Polak pracujący w Niemczech będzie czekał do lipca 2018 roku, nie otrzyma nic.

KDF Podatki Gorzów Wlkp Kindergeld 2018 Wypłaty Czas oczekiwania na decyzję

Rozpatrzenie wniosku przez Familienkasse zajmuje około 3-12 miesięcy. Ze względu na długi czas oczekiwania warto jak najszybciej załatwić formalności oraz złożyć wniosek, aby nie stracić przysługujących pieniędzy.

KDF Podatki Gorzów Wlkp. Kindergeld Co Warto Wiedzieć

UDOSTĘPNIJ

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Archiwa
Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.