Czy jednocześnie można pobierać Niemiecki Zasiłek Kindergeld i Program Rodzina 500 plus?

Program rodzina 500 plus to projekt naszego państwa, którego nie trzeba nikomu przedstawiać. Jednak jeśli już pobieramy zasiłek Kindergeld w Niemczech to będziemy mogli również z niego skorzystać? W tym artykule opiszemy jakie warunki musimy spełnić, aby pobierać oby dwa zasiłki. Zacznijmy od samego początku. Wszystkie wypłacane świadczenia na terenie Unii Europejskiej podlegają pod system zabezpieczeń społecznych. System ten przede wszystkim reguluje zależności między pobieranymi świadczeniami z dwóch różnych krajów. Określa on, kiedy obywatel ma prawo np. pobierać zasiłek zarówno z Polski, jak i Niemiec. Sytuacja, kiedy możemy pobierać zapomogę z dwóch krajów jest określona jasnymi przepisami oraz kryteriami dochodowymi.

Kolejność płacenia zasiłków

Świadczenia rodzinne takie jak program rodzina 500 plus lub zasiłek Kindergeld mają uregulowaną kolejność wypłacania. Przede wszystkim pierwszeństwo w wypłacie zasiłków ma państwo, w którym pracujemy. Jeśli mąż pracuje w Niemczech a żona zajmuje się dziećmi w Polsce to pierwszeństwo ma rząd niemiecki. W tym wypadku, gdyby żona pracowała w Polsce to pierwszeństwo miałoby nasze państwo. Taka kolejność jest bardzo ważna, jeśli chodzi o pobieranie dwóch zasiłków. Dlaczego? W przypadku pobierania zasiłku w jednym z państw to w drugim możemy starać się jedynie o dodatek dyferencyjny. Jeśli wybierzemy program rodzina 500 Plus to w Niemczech dostaniemy zasiłek Kindergeld pomniejszony o zasiłek z Polski. W przypadku gdy pobieramy niemiecki zasiłek to w Polsce nie dostaniemy nic, ponieważ nasz zasiłek jest mniejszy od niemieckiego.

Pobieranie dwóch zasiłków – podsumowanie.

Reasumując: w wypadku gdy pobieramy zasiłek w Polsce dalej możemy starać się o zasiłek w Niemczech. Jeśli jednak zrobimy na odwrót to już nie mamy takiej możliwości. Musimy pamiętać o tym, w którym państwie powinien być złożony wniosek jako pierwszy. Oczywiście wynikać to będzie z sytuacji naszej rodziny i może to być czasem niemożliwe.

UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.