Zwrot podatku dla Polaków pracujących w Austrii 2023

Czy jesteś pracownikiem zatrudnionym na terenie w Austrii? Jeśli tak, to być może słyszałeś o możliwości odzyskania części swoich podatków potrąconych z wynagrodzenia. Tak to prawda ! Polska i Austria mają umowę w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, co oznacza, że jako pracownik mieszkający w Polsce, możesz ubiegać się o zwrot podatku od zarobków uzyskanych w Austrii. W naszym artykule dowiesz się, jak to działa i jak możesz odzyskać swoje pieniądze. Zacznijmy !

szczęśliwy meżczyzna, który otrzymał zwrot podatku z zagranicy austria kdf podatki

Jak działa zwrot podatku z Austrii ?

Zanim zaczniemy omawiać proces odzyskiwania podatku, musimy zrozumieć, jak ten mechanizm działa. Gdy pracujesz w Austrii, zwykle podlegasz tamtejszym przepisom podatkowym. Oznacza to, że płacisz zaliczki na podatek dochodowy w Austrii za swoje zarobki. Jednak nie zapominaj, że jesteś również rezydentem Polski i podlegasz polskiemu systemowi podatkowemu.

Dobra wiadomość jest taka, Austria przewiduje szereg ulg i odliczeń pozwalających na zmniejszenie obciążeń podatkowych. Oznacza to, że przy spełnieniu określonych warunków możesz otrzymać wysoki zwrot podatku z Austrii. Aby to osiągnąć, istnieje kilka kroków, które musisz podjąć.

Wypełnij rozliczenie podatkowe z Austrii

Pierwszym krokiem w procesie odzyskiwania podatku jest wypełnienie rozliczenia podatkowego Steuererklärung i złożenie we właściwym urzędzie podatkowym Finanzamt. W rozliczeniu podatkowym należy podać wszelkie informacje o Twoich austriackich dochodach, jak również dochodach uzyskanych w Polsce lub innych krajach UE. W celu zwiększenia kwoty zwrotu podatku z Austrii warto zadeklarować przysługujące odliczenia, które pozwalają zaoszczędzić na podatkach.

Ważne jest, aby rozliczenie podatkowe wypełnić starannie i dokładnie, ponieważ wszelkie błędy mogą spowodować opóźnienia w procesie zwrotu podatku z Austrii. Jeśli nie jesteś pewien, jak wypełnić formularz, zawsze możesz skonsultować się z ekspertami ds. podatków z KDF-Podatki.pl w okolicy twojego miejsca zamieszkania lub zwrócić się o pomoc do urzędu skarbowego Finanzamt.

młodzi ludzie, którzy są szczęśliwi że otrzymali zwrot podatku z zagranicy austria kdf podatki

Zbierz odpowiednie dokumenty, aby otrzymać zwrot podatku z Austrii

Składając wniosek o zwrot podatku z zagranicy Austria, musisz również dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające Twoje zarobki w Austrii, deklarowane odliczenia. Wymagane dokumenty mogą się różnić w zależności od Twojej sytuacji, ale zazwyczaj obejmują:

Zaświadczenie o zarobkach Lohnzettel

Upewnij się, że masz zaświadczenie od swojego austriackiego pracodawcy, które potwierdza Twoje dochody. Powinno zawierać informacje o Twoim wynagrodzeniu, potrąceniach podatkowych oraz okresie, w którym pracowałeś w Austrii. Więcej o zaświadczeniu o zarobkach Lohnzettel przeczytasz tutaj.

Zaświadczenie o dochodach na druku E9

Przedstaw urzędowi skarbowemu dowód, poświadczający Twoje światowe dochody. W tym celu udaj się do właściwego Urzędu Skarbowego ze względu na miejsce zamieszkania i złóż odpowiedni wniosek. Jak pozyskać zaświadczenie o dochodach E9 podpowiadamy tutaj.

Odliczenia pozwalające zaoszczędzić na austriackich podatkach

Przygotuj dokumenty poświadczające zadeklarowane odliczenia. Mogą to być koszty m.in. podwójnego gospodarstwa domowego takie jak opłaty za mieszkanie w Austrii, koszty dojazdów do Polski w celu odwiedzin rodziny. Pamiętaj, że wszystkie dokumenty powinny być w języku urzędowym kraju rozliczenia lub przetłumaczone na język przez tłumacza przysięgłego.

Składanie austriackiego rozliczenia podatkowego

Kiedy już wypełnisz austriackie rozliczenie podatkowe i zbierzesz wszystkie niezbędne dokumenty, możesz złożyć wniosek o zwrot podatku w odpowiednim austriackim urzędzie skarbowym. Wybierz urząd skarbowy, który jest właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania w Austrii. Możesz złożyć wniosek osobiście, pocztą tradycyjną lub za pośrednictwem profesjonalnego pełnomocnika z KDF-Podatki.pl

szcześliwa rodzina, która otrzymała zwrot podatku z zagranicy austria kdf podatki

Wysokość zwrotu podatku a Austrii

Teraz gdy wiesz, jak złożyć wniosek o zwrot podatku, być może zastanawiasz się, jaką kwotę możesz otrzymać. Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wysokość zwrotu podatku zależy od wielu czynników, takich jak:

Zarobki w Austrii

Im więcej zarobisz w Austrii, tym większa będzie podstawa opodatkowania. Kluczowe dla wysokości zwrotu podatku z Austrii będą jakie odliczenia zostaną uznane przez austriacki urząd.

Okres pracy w Austrii

Czas, przez który pracowałeś w Austrii, również może mieć wpływ na wysokość zwrotu podatku z Austrii. Ryczałtowe koszty uzyskania naliczane są proporcjonalne do okresu zatrudnienia.

Odliczenia od podatku w Austrii

Czasami możesz odliczyć pewne koszty związane z pracą w Austrii, co może wpłynąć na wysokość zwrotu podatku. Na przykład, jeśli miałeś dodatkowe wydatki związane z zakupem narzędzi lub odzieży roboczej, możesz mieć możliwość odliczenia ich od podatku.

Warto podkreślić, że ostateczna decyzja w sprawie zwrotu podatku należy do austriackiego urzędu skarbowego, który dokładnie przeanalizuje Twoje rozliczenie i dokumenty.

Czas oczekiwania na zwrot podatku z Austrii

Niestety, proces zwrotu podatku może potrwać trochę czasu. Czas oczekiwania może się różnić w zależności od obciążenia urzędu skarbowego, okresu rozliczeniowego oraz indywidualnych okoliczności. W niektórych przypadkach zwrot podatku może zostać przelany na Twoje konto w ciągu kilku miesięcy od złożenia wniosku. Jednakże w niektórych sytuacjach czas oczekiwania może się wydłużyć.

Jeśli obawiasz się, że Twój zwrot podatku opóźnia się, zawsze możesz skontaktować się z urzędem skarbowym w celu uzyskania informacji na temat statusu swojego wniosku.

Austriackie rozliczenie podatkowe – Podsumowanie

Odzyskanie podatku dla Polaków pracujących w Austrii jest możliwe przy spełnieniu warunków określonych w austriackich przepisach podatkowych. Proces ten wymaga wypełnienia odpowiedniego rozliczenia podatkowego, zebrania dokumentów potwierdzających Twoje zarobki oraz złożenia wniosku w austriackim urzędzie skarbowym. Wysokość zwrotu podatku zależy od wielu czynników i ostateczną decyzję podejmuje urząd skarbowy. Pamiętaj, że czas oczekiwania na zwrot podatku może być różny i wymaga cierpliwości.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć proces zwrotu podatku z Austrii i zachęcił do podjęcia działań w celu odzyskania swoich pieniędzy.

Pamiętaj, na zwrot podatku z Austrii masz pięć lat od końca roku, w którym byłeś zatrudniony.

Jesteśmy do Twojej dyspozycji w większości Polskich miast. Zwrot podatku z Austrii załatwisz blisko swojego miejsca zamieszkania m.in. Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gorzów Wlkp, Jelenia Góra, Kalisz, Kędzierzyn-Koźle, Kluczbork, Leszno, Lublin, Łomża, Olsztyn, Ostrołęka, Płock, Racibórz, Ruda Śląska, Stalowa Wola, Szczecin, Trzcianka, Warszawa, Zamość, Złotów. Aktualne informacje o naszych oddziałach znajdziesz tutaj.

młodzi pracownicy z polski cieszący sie z odzyskanego podatku z zagranicy austria kdf podatki
UDOSTĘPNIJ

Nawigacja

DARMOWA WYCENA

  • To pole jest używane do walidacji i powinno pozostać niezmienione.

ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.