Czym jest Elterngeld Plus?

Niemcy - Elterngeld Plus yW listopadzie 2014 roku Bundestag uchwalił ustawę o Elterngeld Plus. Na dzieci urodzone od czerwca 2015 roku będzie się można ubiegać obok Elterngeld również o nowy Elterngeld Plus. Nowa regulacja, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku, ma być elastyczniejsza i zwiera bonus dla partnerów.

Elterngeld Plus ma w pierwszej kolejności uatrakcyjnić młodym rodzicom wcześniejszy powrót do pracy. W przypadku zatrudnienia na pól etatu, nie przekraczającego 30 godzin tygodniowo, Elterngeld Plus może być otrzymywany dwa razy dłużej niż tradycyjny zasiłek wychowawczy. Jednocześnie jego kwota jest o połowę mniejsza, niż Elterngeld bez zatrudnienia. Z tej formy zasiłku mogą korzystać zarówno rodzice jak i osoby wychowujące samotnie i zamiast 14 miesięcy Elterngeld mogą przez 28 miesięcy otrzymywać Elterngeld Plus.

Jako bonus dla partnerów, Elterngeld Plus może zostać na wniosek rodziców przedłużony o dodatkowe 4 miesiące, jeśli obydwoje wykonywali w tym okresie pracę na pół etatu. To samo dotyczy osób wychowujących dzieci samotnie.

Tradycyjny zasiłek wychowawczy będzie istniał nadal. Rodzice mają jednak możliwość łączenia świadczeń, na przykład: Matka dziecka pauzuje przez pół roku i otrzymuje w tym czasie tradycyjny zasiłek wychowawczy, a potem zaczyna pracować na pół etatu i przez kolejne 12 miesięcy otrzymuje Elterngeld Plus z obniżoną kwotą świadczenia. Ojciec natomiast może wziąć wtedy 2 miesiące Elterngeld, bądź 4 miesiące Elterngeld Plus. Naturalnie można postąpić również odwrotnie i to ojciec może wziąć dłuższą przerwę.  Na koniec obydwoje mogą otrzymywać jeszcze równocześnie 4 miesiące Elterngeld Plus.

UDOSTĘPNIJ

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on skype
Share on vk
ZOBACZ TAKŻE

Przyjdź do nas

Informacje ze Świata podatków

Archiwa
Cookie

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.