W listopadzie 2014 roku Bundestag uchwalił ustawę o Elterngeld Plus. Na dzieci urodzone od czerwca 2015 roku będzie się można ubiegać obok Elterngeld również o nowy Elterngeld Plus. Nowa regulacja, która weszła w życie 1 stycznia 2015 roku, ma być elastyczniejsza i zawiera bonus dla partnerów.
Elterngeld Plus ma w pierwszej kolejności uatrakcyjnić młodym rodzicom wcześniejszy powrót do pracy. W przypadku zatrudnienia na pół etatu nieprzekraczającego 30 godzin tygodniowo Elterngeld Plus może być otrzymywany dwa razy dłużej niż tradycyjny zasiłek wychowawczy. Jednocześnie jego kwota jest o połowę mniejsza niż Elterngeld bez zatrudnienia. Z tej formy zasiłku mogą korzystać zarówno rodzice, jak i osoby wychowujące samotnie i zamiast 14 miesięcy Elterngeld mogą przez 28 miesięcy otrzymywać Elterngeld Plus.
Jako bonus dla partnerów, Elterngeld Plus może zostać na wniosek rodziców przedłużony o dodatkowe 4 miesiące, jeśli obydwoje wykonywali w tym okresie pracę na pół etatu. To samo dotyczy osób wychowujących dzieci samotnie.
Tradycyjny zasiłek wychowawczy będzie istniał nadal. Rodzice mają jednak możliwość łączenia świadczeń, na przykład: Matka dziecka pauzuje przez pół roku i otrzymuje w tym czasie tradycyjny zasiłek wychowawczy, a potem zaczyna pracować na pół etatu i przez kolejne 12 miesięcy otrzymuje Elterngeld Plus z obniżoną kwotą świadczenia. Ojciec natomiast może wziąć wtedy 2 miesiące Elterngeld bądź 4 miesiące Elterngeld Plus. Naturalnie można postąpić również odwrotnie i to ojciec może wziąć dłuższą przerwę. Na koniec obydwoje mogą otrzymywać jeszcze równocześnie 4 miesiące Elterngeld Plus.