Dodatkowa opłata na Gewerbie

Jesteś pracownikiem budowlanym na samozatrudnieniu w Niemczech? Licz się z obowiązkową  składką na Soka-Bau w wysokości 900 Euro rocznie.

Od 14.07.2015 r. weszło w życie   rozporządzenie o ogólnym obowiązywaniu układu zbiorowego dla kas socjalnych branży budowlanej . Zgodnie z tym układem  firmy branży budowlanej nie zatrudniające pracowników są zobowiązane do odprowadzania rocznej składki podstawowej w wysokości 900 € do SOKA-BAU. Kwotę tę należy opłacić w dwóch transzach do kwietnia 2015 – 450 € i najpóźniej do 20 listopada 2015 kolejne 450 €.

Opłata ta dotyczy firmy zajmujące się m.in. robotami izolacyjnymi, montażem konstrukcji gipsowych, układaniem ściennych i podłogowych płytek ceramicznych, fugowaniem, murarstwem, sztukaterią. Z opłaty na Soka-Bau będą zwolnione przykładowo przedsiębiorstw świadczących przede wszystkim prace dekarskie, malarskie, montaż rusztowań, wykonujące instalacje wodne, gazowe i elektryczne. Te osoby nie muszą odprowadzać składek.

Firmom nie zatrudniającym żadnych pracowników nie przysługuje  zwrot zapłaconej składki  podstawowej, jak to bywa w przypadku firm zatrudniających pracowników

W razie wątpliwości można wystąpić do Soka-Bau z wnioskiem o stwierdzenie braku obowiązku odprowadzania składek.

Tagi:

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Call Now Button
MENU

KDF-Podatki Zwrot Podatku z Zagranicy